سایت تخصصی پزشکی-سلامت ایران

مطالب پزشکی و سلامت روح وجسم وصورت درمان چاقی

زیبایی

چيزهايي كه بايد در باره تاتو بدانيد

دكتر امير هوشنگ احساني متخصص پوست-تاتو عملي است كه با رنگ‌هاي مختلف براي زيبايي و به ندرت هم درمان انجام مي‌شود. شايع‌ترين رنگ‌هاي مورد استفاده در تاتو سبز، قهوه‌اي و مشكي است البته رنگ‌هاي ديگري مانند سفيد و قرمز هم ممكن است در تاتو استفاده شود.

عمق تاتو چقدر است؟
هرچقدر تاتو در عمق كمتري از پوست انجام شود، در آينده راحت‌تر مي‌توان آن را از بين برد، اما متاسفانه در بيشتر تاتوهايي كه توسط افراد تازه‌كار و ناشي انجام مي‌شود، رنگ به صورت عمقي در پوست قرار داده مي‌شود. در ضمن از بين بردن تاتوهايي كه با رنگ‌هاي تركيبي مانند قرمز و سفيد انجام شده است به مراتب سخت‌تر از رنگ‌هايي مانند آبي، سياه و قهوه‌اي است.
لطفا به طور مختصر در مورد مشكلات و بيماري‌هايي كه ممكن است در نتيجه تاتو به وجود آيد، توضيح دهيد.
اولين مشكل عفونت بعد از تاتو است كه مي‌تواند شامل عفونت ويروس مانند تبخال و يا عفونت باكتريايي مانند زرد‌زخم و يا عفونت‌ قارچي در محل تاتو باشد. معمولا اين عفونت‌ها با درمان از بين مي‌روند اما عفونت‌هايي مانند اچ‌آي‌وي، هپاتيت هم وجود دارند كه ممكن است در زمان تاتو به فرد منتقل شوند؛ اين عفونت‌ها گاهي ممكن است تا مدت‌ها به صورت نهفته در بدن فرد باقي بمانند و در آينده تظاهر كنند. يكي ديگر از مشكلات عمده ناشي از تاتو واكنش بدن به رنگ و ايجاد حساسيت است. وقتي يك ماده خارجي به زير پوست وارد مي‌شود، بدن تشكيل گرانولوم مي‌دهد. گرانولوم در واقع واكنش بافت بدن در برابر رنگ به عنوان يك ماده خارجي است كه در درصدي از تاتوها ممكن است، بروز كند. اين گرانولوم‌ها به شكل گلوله‌هاي سفت و برجسته زير پوست ظاهر مي‌شوند و گاهي با درد، خارش و سوزش همراه هستند و درمان آنها بسيار سخت است.
شما به عنوان يك پزشك تاتو را توصيه مي‌كنيد؟
بله، من گاهي در موارد لزوم به برخي از بيمارانم تاتو را پيشنهاد مي‌كنم، اما به‌ندرت و در مواردي كه راه‌حل ديگري وجود نداشته باشد. به طور مثال فردي كه لبش دچار لك و پيس است و با درمان‌هاي دارويي و ليزر نتوان براي او كاري انجام داد و يا لك و پيس‌هاي ثابتي كه در پوست وجود دارد و قابل درمان نيست، بيمار را به يك تاتو كار مورد تاييد ارجاع مي‌دهيم.
بعد از انجام تاتو بايد چه نكاتي را رعايت كرد؟
بعد از تاتو بايد از آنتي‌بيوتيك‌هاي موضعي و خوراكي استفاده شود و بعد از گذشت يك روز از انجام تاتو بايد مدام آن را شست و تميز نگه داشت.
-------------------------------------------------------

8 توصيه براي پاك‌كردن آرايش

 اگر شما از آن دسته بانواني هستيد كه بدون پاك‌كردن آرايش صورت‌تان به رختخواب مي‌رويد، بدانيد كه داريد بزرگ‌ترين خيانت را به پوست صورت‌تان مي‌كنيد. در صورتي كه باقي‌مانده مواد آرايشي روي سطح پوست شما باقي بمانند، جذب روزنه‌هاي پوستي شده و مي‌توانند سلامت پوست‌تان را به خطر بيندازند. پاك‌‌كردن آرايش به پوست فرصت مي‌دهد تا نفس بكشد.

فراموش نكنيد بهتر است يك پاك‌كننده آرايش خوب تهيه كنيد. اين از آن مواردي است كه خرج كردن پول بيشتر به نفع سلامت پوست‌تان خواهد بود. مارك‌هاي معروف تجاري لوازم آرايش، به‌طور معمول پاك‌كننده‌هاي خوبي نيز به بازار عرضه مي‌كنند.

براي پاك‌كردن آرايش چشم، از مواد پاك‌كننده آرايش كه ويژه چشم است، استفاده كنيد. چشمان شما بسيار حساسند و نياز به مراقبت بيشتري دارند.

* آرايش صورت شما مانند كرم‌پودر و رژ لب به راحتي به وسيله پاك‌كننده‌هاي آرايشي كه پايه آبي دارند، از روي پوست‌تان پاك مي‌شوند. ولي آرايش چشم مثل سرمه، ريمل و خط چشم نياز به مواد پاك‌كننده قوي‌تري دارند. اين مواد پاك‌كننده بايد پايه روغني داشته باشند تا اين مواد آرايشي سمج را از چشمان شما پاك كنند.

براي پاك كردن آرايش چشمان‌تان، از حركات ملايم‌تر دست‌تان روي پوست اطراف چشم استفاده كنيد چون پوست اين نواحي بسيار حساس است و امكان آسيب‌ديدن و چروك خوردن آن زياد است.

* براي پاك‌كردن آرايش يك تكه پنبه يا پد پنبه‌اي را به مواد پاك‌كننده آغشته كنيد و روي پوست صورت، اطراف چشم و گردن خود بكشيد. در صورتي كه با اين روش، آرايش شما پاك نشد، چند نقطه از ماده پاك‌كننده را در چند جاي صورت‌تان بگذاريد، سپس با يك گلوله پنبه مرطوب آن را در تمام صورت‌تان پخش كنيد با اين روش حتي مواد آرايشي نفوذ كرده به منافذ پوست‌تان نيز خارج مي‌شوند.

در صورتي كه اصلا آرايش نمي‌كنيد، لازم است شما هم در پايان روز، صورت‌تان را با يك پاك‌كننده ملايم تميز كنيد تا بقاياي گرد و غبار و آلودگي‌هاي هوا از روي سطح پوست‌ شما پاك شوند. اين روش از چرب شدن پوست شما و جوش‌زدن آن جلوگيري مي‌كند. تميزكردن منظم پوست آن را براق و سالم مي‌كند.

* پاك‌كننده‌هايي را كه در آن الكل به كار رفته است، خريداري نكنيد. اين پاك‌كننده‌‌ها گرچه باعث مي‌شوند در سطح پوست‌تان احساس تازگي كنيد ولي در طولاني مدت موجب خشكي پوست شما مي‌شوند.

* كساني كه پوست حساسي دارند بايد در هنگام خريد پاك‌كننده‌ها دقت بيشتري به خرج دهند. مي‌توانيد نمونه اين محصولات را روي پوست بازوي‌تان امتحان كنيد و اگر به آن حساسيت نداشتيد، آن را خريداري كنيد. پاك‌كننده‌هاي ملايم براي شما مناسب‌ترند.‌

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دانستنيهايي در مورد كرمهاي ضد آفتاب

اگر تمام روز را در خانه مي‌گذرانيد، محافظت طبيعي پوست براي شما كافي است اما دفاع طبيعي بدن نمي‌تواند در برابر آفتاب كنار ساحل، پياده‌روي در يك ظهر داغ و يا هنگام كوهنوردي محافظت چنداني از پوست شما نمايد.

استفاده از كرمهاي ضد آفتاب، يكي از معمولترين روشهاي محافظت پوست در مقابل تابش اشعه زيان‌آور نور خوررشيد است كه در ميان خانمها رواج بيشتري دارد.

نور خورشيد حاوي طيف وسيعي از اشعه‌هاي مرئي و نامرئي است كه بخشي‌از آن، به نام طيف ماوراء بنفش، براي پوست انسان مضر بوده و تمامي آسيب‌هاي پوستي از ناحيه آن است.

ميزان اشعه ماوراي بنفش خورشيد در فصل تابستان بيشتر از ساير فصول سال و در ارتفاعات و مناطق استوايي بيشتر از ساير مناطق است.

در فصل تابستان، تابش مستقيم نور آفتاب به پوست، به تدريج آسيب‌هايي از قبيل آفتاب سوختگي، التهاب و قرمزي پوست، چين و چروك و سرطان پوست را به همراه مي‌آورد.

انواع كرمهاي ضد آفتاب كدامند؟
متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اهواز گفت: كرمهاي ضد آفتاب داراي دو نوع فيزيكي و شيميايي هستند، ضد آفتابهاي فيزيكي مانند يك پرده پوشاننده، سطح پوست را مي‌پوشانند و نور را منعكس مي‌كنند به طوري كه فقط مقدار بسيار كمي از آن جذب پوست مي‌شود.

دكتر "محمدعلي ماپار" افزود: كرمهاي ضد آفتابهاي شيميايي اغلب بيرنگ هستند و اشعه ماوراي بنفش خورشيد را جذب و راه عبور آن را مسدود مي‌كنند و مانع رسيدن نور به سطح پوست مي‌شوند.

دكتر ماپار افزود: معمولا" شركتهاي توليدكننده ، براي تاثيرگذاري بيشتر، در فرمول توليد خود، تركيبي از اين دو نوع را مد نظر قرار مي‌دهند.

وي در خصوص نحوه صحيح استفاده از كرمهاي ضد آفتاب اظهار داشت:اين كرمها بايد نيم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، استفاده شوند تا جذب پوست شده و موثر واقع گردند.

‪ SPF‬يا فاكتور محافظتي آفتاب چيست؟
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اهواز گفت: كرمهاي ضد آفتاب بر اساس ميزان تواناييشان در جذب و دفع اشعه ماوراي بنفش درجه‌بندي مي‌شوند كه نشان‌دهنده اين است كه مصرف‌كننده تا چه مدت مي‌تواند بدون آنكه دچار آفتاب سوختگي شود، زير نور خورشيد بماند.

وي اظهار داشت: ايده‌آل‌ترين مقدار اين فاكتور محافظتي، شماره ‪ ۳۰‬است كه براي تمامي مناطق توصيه مي‌شود و هر چه اين فاكتور بالاتر باشد ميزان تاثيرگذاري آن بيشتر است.

اين متخصص پوست و مو ادمه داد: البته ضد آفتابهاي با فاكتور محافظتي بالاتر از شماره ‪ ۳۰‬در برخي افراد به علت داشتن تركيبات شيميايي بالاتر حساسيت پوستي ايجاد مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه ميزان نياز به كرمهاي ضد آفتاب، بستگي به رنگ پوست و ميزان حساسيت آن دارد گفت: هر چه رنگ پوست روشنتر باشد و زودتر در معرض آفتاب قرمز و ملتهب شود استفاده‌از كرم ضد آفتاب بايداز سنين پايينتر آغاز شود.

دكتر ماپار همچنين افزود: هرچه به خط استوا نزديك‌تر شويم به علت بيشتر شدن اشعه ماوراء بنفش خورشيد، استفاده از كرمهاي ضد آفتاب اهميت بيشتري پيدا مي‌كند كه ايران نيز در چنين موقعيتي قرار دارد بنابراين استفاده از كرمهاي ضد آفتاب در تمامي مناطق كشور توصيه مي‌شود.

وي اظهار داشت: پوستهاي چرب بايد از كرمهاي فاقد چربي‌و حاوي مواد مرطوب كننده استفاده كنند و كرمهاي چرب و حاوي مواد نرم‌كننده براي پوستهاي خشك مناسبتر است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز مناسبترين زمان استفاده از كرمهاي ضد آفتاب را ساعت ‪ ۹‬صبح الي چهار بعد از ظهر ذكر كرد و تاكيد نمود: افرادي كه به نور آفتاب حساسيت بيشتري دارند بهتر است كمتر در معرض نور آفتاب قرار بگيرند.

وي در مورد اثر ماندگاري اين كرمها بر روي پوست گفت: افرادي كه به طور مداوم در معرض آفتاب هستند بهتر است كه هر دو ساعت يكبار اين كرمها را تجديد كنند اما افرادي كه در مكانهاي سرپوشيده كار مي‌كنند، استعمال دو بار در طول شبانه‌روز كافي است.

دكتر ماپار در مورد ارجحيت كرمهاي ضد آفتاب خارجي به داخلي گفت: هيچ كدام از شركتهاي توليدكننده بر يكديگر ارجحيت ندارند و افراد بهتر است از كرمي استفاده كنند كه با پوستشان سازگار بوده و جوش‌هاي قرمز روي پوستشان ايجاد نشود.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا استفاده از كرمهاي آرايشي بر روي كرم ضد آفتاب نقشي در كاهش اثرگذاري اين كرمها دارد اظهار داشت: اگر كرمهاي آرايشي نيم ساعت بعد از استعمال كرم ضد آفتاب مورد استفاده قرار گيرد مشكلي به وجود نمي‌آيد اما اگر بلافاصله قبل از جذب كرم ضد آفتاب استعمال شود تاثير آن را كاهش مي‌دهد.

اين متخصص پوست و مو همچنين گفت: ضد آفتاب به صورت مطلق اثر آفتاب را از بين نمي‌برد بلكه فقط تاثير آن را بر روي پوست كاهش مي‌دهد.

دكتر ماپار اضافه كرد: افرادي كه پوست حساس دارند، بهتر است در فصل تابستان حتي در سايه يا در هواي ابري نيز از كرمهاي ضد آفتاب استفاده

---------------------------------------------------------------------------

جوان كردن پوست با خوردن زردآلو

در اين ميوه ويتامينA به حد وفور يافت مي شود كه به رشد اطفال كمك كرده و باعث تقويت قوه بينايي انها مي شود.

زردآلو منبع بتا كاروتن
دربين سبزيجات، هويج بيشترين مقدار بتا كاروتن را دارد ودربين ميوه ها ، زردآلو اينگونه است. هيچ ميوه ديگري به اين اندازه داراي بتا كاروتن نيست. بتا كاروتن از دسته كاروتنوئيدها و پيش ساز ويتامين  A دربدن است . همچنين به عنوان يك آنتي اكسيدان، بدن را از صدمات راديكال هاي آزاد حفظ مي كند.

اخيراً ثابت شده است كه تعداد زيادي كاروتنوئيدهاي ديگر مثل كورستين ومقادير زيادي اسيد ساليسيليك در زردآلو وجود دارد . اين مواد متعلق به گروه بزرگي از مواد بيواكتيو هستند ومي توانند از مواد غذايي ، مواد درماني بسازند و غشاء مخاطي را نوسازي  بكنند.

جوان كردن پوست با خوردن زردآلو

بتا كاروتن موجود در زرد آلو مانع پينه بستن وخشك شدن پوست مي شود. وقتي پوست بدن ، پوسته پوسته شده وسفيد يا خاكستري رنگ مي شود نشانه كمبود بتا كاروتن است. بتا كاروتن مثل يك پوست طبيعي از داخل اثر مي كند.

زرد آلو محافظي درمقابل صدمات ناشي از اشعه ما وراء بنفش خورشيد

درتابستان مقدار كاروتن محافظ موجود درپوست كم مي شود و هر قدر اشعه ماوراء بنفش شديدترباشد، به همان نسبت كاروتن بيشتري در بدن مصرف مي شود. بتا كاروتن دربدن يك پوشش محافظ در مقابل راديكال هاي آزاد به وجود مي آورد .

نور آفتاب ، نيكوتين سيگار، استرس ومواد مضر ، سبب توليد راديكال هاي آزاد خطرناك دربدن مي شوند. بتا كاروتن اين توانايي را دارد كه به مقابله با اين راديكال ها برخيزد وانرژي تخريبي آنها راكم كند.

كاروتن موجود در پوست به عنوان يك محافظ درمقابل اشعه ماوراء بنفش عمل مي كند. اگر از كرمهاي ضد آفتاب هم استفاده نشده باشد، قهوه اي شدن پوست راتسهيل واز سرخ وسوختن پوست جلوگيري مي كند.

روغن مغز هسته شيرين زرد آلو

ملين معده و نرم كننده مفيد است وروغن مغز هسته تلخ زردالو اماس است وخوردن وماليدن ان براي مبتلايان به بواسير مفيد است وريختن چند قطره از ان در گوش باعث تسكين درد مي شود.

جوشانده برگ درخت خشك زرد الو كرم معده (يك نوع انگل ) را از بين مي برد و ادرار را زياد مي كند . شكوفه درخت ان ضد خونريزي است واگر جوشانده اي از ان تهيه كرده و چند قطر در بيني مبتلايان به خون دماغ -بچكانيد اثر معجزه اساي ان را بسيار سريع مشاهده مي شود

----------------------------------------------------------------------------

جادوي لوازم آرايش

از آنجا كه پس از سي سالگي كلاژن كمتري در سلول هاي پوستي ساخته مي شود، ماليدن كرم هاي حاوي كلاژن و حاوي كينون كه پوست را در برابر راديكال هاي آزاد محافظت مي كند بسيار توصيه مي شود. علاوه بر بالا رفتن سن، استعمال سيگار و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب نيز باعث كاهش توليد كلاژن مي شود كه در صورت استفاده نكردن از ضدآفتاب و عدم قطع استعمال سيگار هيچ كرم و لوسيون معجزه آوري نخواهد توانست شادابي و طراوت را به پوست باز گرداند.

نگاهي به تاريخچه هنر آرايش و تكنيك هاي ترميمي
فقط كافي است يك دقيقه مقابل ويترين فروشگاه هاي عرضه لوازم آرايشي بايستيم و به انواع و اقسام ريمل، كرم پودر، سايه و رژلب كه در رنگ هاي متنوع و جعبه هاي زيبا از پشت شيشه خودنمايي مي كنند، خيره شويم.
به دقيقه دوم نمي رسد كه هوس يكي از آنها به سرمان مي زند و خود را تسليم فاكتور فروش مي كنيم. معلوم نيست چه جاذبه اي در لوازم آرايشي نهفته كه آدم را در عرض چند دقيقه ناچيز به تكاپوي خريد مي اندازد.
مطمئناً جادوي رنگ ها در آن بي تاثير نيست. ديدن چند رديف سايه مثل مداد رنگي هايي كه در يك جعبه بيست و چهارتايي كنار هم چيده شدند كافي است كه آدم را يك هو به وسوسه خريد بيندازد.
وسوسه لوازم آرايش ريشه اي تاريخي دارد. از تصوير معروفي كه كلئوپاترا را نشسته بر صندلي مقابل چندين جا عطري و سرمه دان نشان مي دهد، مي توان قدمت آن را فهميد.
اولين مردماني كه از لوازم آرايش (البته نه به شكل امروزي) استفاده مي كردند، مصريان بودند. در حدود ۳۵۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح براي مراسم مذهبي عطريات و لوازم آرايش مصرف مي كردند.
عصاره گياهان معطر را به بدن مي ماليدند تا پوستي نرم و خوشبو داشته باشند.
استفاده از حمام معطر نيز به اين دوران تعلق دارد. حمام شير كه كلئوپاترا براي زيبايي پوستش استفاده مي كرد، امروزه چنان مورد توجه متخصصين پوست قرار گرفته كه در بسياري از انستيتوهاي پاريس وان شير را مي توان ديد. رومي ها نيز از شير الاغ براي صاف و صيقلي شدن پوست شان استفاده مي كردند. لوازم آرايش آن زمان از ريشه، برگ و صمغ درختان و برخي مواد معدني مثل محلول كربنات دو پلمب كه در نقاشي به عنوان رنگ سفيد به كار مي رفت، تهيه مي شدند. مصري ها از دوده چراغ براي سياهي ابروها و يا اكسيدآهن براي تهيه سرخاب استفاده مي كردند.
يوناني ها همچنان از مخلوط ريشه گياهان با روغن به عنوان سفت كننده پوست بهره مي گرفتند. از قرون وسطي به بعد آرايش كم كم به شيوه امروزي درآمد. بيشتر مواد رنگي روي گونه ها و لب ها زده مي شد. صورت سفيد، موهاي بور، گونه هاي برجسته قرمز و لبان قرمز فرم دلخواه زنان آن زمان بود. از تركيب سفيده تخم مرغ، ليمو، نمك حاوي اسيدبوريك و سديم براي سفيد كردن صورت، از زعفران براي قرمزي لب ها و از نعناع براي سفيد كردن دندان ها استفاده مي كردند.
در قرن پانزدهم كه فلورانس تحت حكومت مديچي ها بود، ايتاليا به عنوان مركز زيبايي مورد توجه قرار گرفت. كاترين مديچي نيز نخستين مركز عطر و لوازم آرايش به نام Santa maria novella در فلورانس را راه اندازي كرد. پس از اينكه ملكه فرانسه شد اولين مركز آرايش در پاريس را نيز تاسيس كرد. در همين زمان استفاده از گياهان و ميوه ها به عنوان ماسك نزد زنان ثروتمند اروپا متداول شد.
ماسك هايي كه از تركيب پودر پياز، كره، عسل، آرد حبوبات، تخم مرغ و چربي غاز ساخته مي شدند و براي صاف شدن پوست به كار مي رفتند. در اين زمان آرايش چشم زياد باب نبود، آنچه بيش از همه روي صورت نمايان بود، سرخي گونه ها و لب ها بود. اما در قرن ۱۸ قرمزي آرايش ها كم شد. لب ها و گونه ها صورتي شدند. اما چشم ها همچنان بدون آرايش ماندند.
در قرن ۱۹ كه مادام دكولاس انستيتو زيبايي و سلامت پوست در پاريس را راه انداخت اولين نوع سايه و رژلب و رژگونه هاي رنگي به بازار آمدند. مادام كه بيش از آرايش به سلامت پوست اهميت مي داد، براي اولين بار كرم هاي آرايش را با گياهان دارويي مخلوط مي كرد و در دسترس مشتريان قرار مي داد.
«از زمان جنگ جهاني دوم تا به امروز دنياي آرايش سه مرحله را طي كرده، يكي سال هاي جنگ، كه سال ركود لوازم آرايش بود. دومي، از ۱۹۴۵ تا ۱۹۸۰ كه به دوره افراط و زياده روي آرايش معروف است و ديگري از اواخر ۸۰ تا به امروز كه آرايش بيش از آنكه به شكل نقاب رنگين روي صورت باشد، ترميمي و تكميل كننده عيوب و ناهمواري هاي صورت است. ابروهاي باريك، سايه هاي كمرنگ، گونه هاي ملايم و رژلب هاي براق از ويژگي هاي اين دوره آرايشي اند.» اينها جملات النا مليك است. كسي كه در ايتاليا «بانوي آرايش» مي نامندش و جزء پايه گذاران رشته گريم در ايتاليا است و اكنون مديريت شركت آرايش Lierac را بر عهده دارد. مليك با اينكه بانوي آرايش نام گرفته ولي بي هيچ آرايشي در محافل هنري ظاهر مي شود. موهاي كوتاه خرمايي دارد و به جز يك رژلب قرمز از محصولات آرايش ديگري استفاده نمي كند. به قدري ساده است كه وقتي او را در رستوران Panamaميلان (جايي كه قرار گذاشته بوديم) ديدم، فكر كردم شخصي است كه براي شنيدن اين گفت وگو آمده است. چرا كه مليك از ستون نويسان پروپا قرص مجلات آرايشي در ايتاليا است. النا مليك، زاده ايتاليا است و اصالتي ارمني دارد. مادرش آلساندرا مليك باباخانيان يكي از ارامنه ساكن پترزبورگ است كه در جنگ جهاني دوم به ميلان مي رود و به عنوان گريمور در سالن تئاتر ميلان مشغول به فعاليت مي شود. النا پس از راه انداختن يك سالن آرايش با كمك يك متخصص پوست به نام دكتر پايوت به پاريس مي رود و شروع به ساختن كرم هاي آرايشي كه خاصيت درماني نيز دارند مي كند.
او مي گويد: «وقتي دختران جوان را مي بينم كه آرايش روي چهره دارند، متاسف مي شوم چرا كه آرايش مخصوص خانم هاي مسن است كه طراوت پوستشان از دست رفته است، نه آنها كه با كمي مراقبت مي توانند پوستي صاف، يكدست و زيبا داشته باشند.» البته نه او كه اكثر متخصصان پوست با آرايش در سنين جواني مخالفند و تنها استفاده از كرم هاي مرطوب كننده و يا ضدآفتاب را براي آنها توصيه مي كنند.
حقيقتاً هم لوازم آرايش تنها مي توانند قسمتي از معايب صورت را برطرف كنند و بپوشانند كه بيش از همه براي تغيير رنگ و چهره مورد استفاده قرار مي گيرد. استفاده از پن كيك و كرم پودر به مرور زمان باعث از دست رفتن طراوت و شادابي پوست مي شود. تا سن ۳۰ - ۲۵سالگي كه پوست بدن مقدار زيادي كلاژن توليد مي كند مي توان بدون استفاده از كرم هاي آرايشي و تنها با استفاده از كرم ضدآفتاب براي مقابله با اثرات زيان بار خورشيد پوستي سالم داشت.
از آنجا كه پس از سي سالگي كلاژن كمتري در سلول هاي پوستي ساخته مي شود، ماليدن كرم هاي حاوي كلاژن و حاوي كينون كه پوست را در برابر راديكال هاي آزاد محافظت مي كند بسيار توصيه مي شود. علاوه بر بالا رفتن سن، استعمال سيگار و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب نيز باعث كاهش توليد كلاژن مي شود كه در صورت استفاده نكردن از ضدآفتاب و عدم قطع استعمال سيگار هيچ كرم و لوسيون معجزه آوري نخواهد توانست شادابي و طراوت را به پوست باز گرداند. در خريد لوازم آرايش از پن كيك، كرم پودر تا سايه هاي چشم رعايت نكاتي كه به سازگاري آنها با پوست ارتباط دارد، ضروري به نظر مي رسد.
التهاب تماسي تحريكي، التهاب تماسي آلرژيك، كهير تماسي، ايجاد كومدون (جوش هاي ريز) و بروز تاول ريز خارش دار و آكنه از شايع ترين عوارض پوستي است كه به دنبال مصرف لوازم آرايش نامرغوب ايجاد مي شود. هر كرم يا پماد چرب كننده اي كه به صورت چند لايه مصرف مي شود به علت مسدود كردن منافذ پوستي و غدد چربي مي تواند باعث بروز واكنش هاي پوستي شود. برخي مواد رنگي و عطرهاي موجود در پودرها باعث ايجاد حساسيت و قرمزي شده كه بلافاصله پس از قطع استعمال بهبود مي يابند.
اما به طور كلي ماليدن پن كيك (پودر) بهتر از استفاده چند لايه كرم پودر است. پن كيك حالت براق پوست را ثابت مي كند، پوست را در برابر تغييرات آب و هوا محافظت مي كند، عرق را جذب نموده و حالت چرب و روغني پوست را از بين مي برد. پن كيك بيشتر براي پوست چرب توصيه مي شود. افراد با پوست خشك لازم است قبل از استعمال پن كيك پوستشان را با كرم مرطوب كننده چرب نمايند. برخي مواد آرايشي وقتي روي پوست قرار مي گيرند، احتمال بروز عوارضي نظير كهير، آفتاب سوختگي و لكه هاي تيره را تشديد مي كنند. كرم پودرها و مواد آرايشي حاوي عطر از اين نوع هستند. عطرها كه معمولاً در بيشتر محصولات به عنوان خوشبوكننده يافت مي شوند مهمترين عامل بروز كهيرهاي پوستي اند. توصيه مي شود لوازم آرايشي كه برچسب Free fragrant دارند خريداري كنيد.
توجه به مدت زمان استفاده از لوازم آرايش نيز راه ديگري براي كاهش آلرژي هاي پوستي است. متخصصان توصيه مي كنند، بيش از ۶ ماه از يك كرم پودر يا پن كيك استفاده نشود. مداد چشم و لب نيز نبايد بيش از ۶ ماه مورد مصرف قرار گيرند. رژ لب نيز تا وقتي در يخچال باشد مي توان براي مدت يك سال استفاده نمود. در ميان لوازم آرايش رژلب كمترين سهم را در بروز آلرژي دارد. گرچه آن هم نبايد در مجاورت نور و هواي گرم قرارگيرد كه فاسد بشود. رژلب مرغوب با روغن مناسب از ترك خوردن و خشك شدن لب جلوگيري كرده اثر حفاظتي بالايي بر لب خواهد داشت.
● توصيه محققان زيبايي براي خريد رژلب به شرح زير است:
رژلب بايد چرب و متناسب با فرم و رنگ دندان خريداري شود. سفيد بودن دندان ارتباط مستقيمي با زيبايي لب ها دارد. اگر به واسطه سيگاري بودن دندان هايتان زرد است از رژلب براق با رنگ هاي شاد استفاده نكنيد. رژلب تيره و مات از رنگ زرد دندان ها كاسته و جلوي نمايان شدن آنها را مي گيرد. رژلب قرمز و نارنجي هم چندان به سيگاري ها نمي آيد، بيشتر به افراد با دندان هاي مرواريد شكل پيشنهاد مي شود. توصيه مهم ديگر براي نگهداري فرم لب ها قطع استعمال سيگار و خنديدن است. خنده باعث سفت شدن

عضلات ناحيه لب شده و به استحكام ماهيچه هاي لب كمك مي كند.

------------------------------------------------------------------------------

سئوالي كه اين روزها بيش از هر زمان ديگري شنيده مي شود . متخصصين ورزشي در جواب اين نكته را ذكر مي كنند كه اگر بخواهيد شكمي صاف داشته باشيد بايد روي آن كار كنيد . شكم لاغر نيازمند تركيبي از تغذيه خوب ، سلامت قلب و عروق و ورزشهاي شكمي مي باشد . كسانيكه اين سه را تركيب كنند بهترين نتايج را خواهند گرفت .
Flat-Stomach-821225.jpg

تغذيه خوب براي سلامت كلي بدن يك جزء بسيار ضروري است . در صورتيكه اكثريت كالري مصرفي خود را از غذاهاي آماده بدست بياوريد داراي بدني ناسالم و فاقد مواد مغذي خواهيد بود . از سوي ديگر انتخاب غذاي مناسب باعث لاغر شدن خواهد بود . اگر غذاي كامل و طبيعي بخوريد مي توانيد به نسبت زمانيكه از غذاهاي آماده استفاده مي كنيد غذاي بيشتري بخوريد .

اگر چه تعادل كالري هاي مصرف شده يا كالري هاي استفاده شده مهم است ولي فقط محاسبه ها كافي نيست . توصيه مي شود كه در روز پنج تا شش وعده غذا ولي با حجم كم مصرف كنيد . به اين ترتيب متابوليسم شما در تمام روز حفظ شده و به شما انرژي مي دهد . و همچنين مانع پرخوري شما خواهد شد .

ورزش به تنهايي براي مصرف كالري ها خوب است ولي بدون كنترل رژيم غذايي فقط تكيه به ورزش يك راه طولاني و كند رسيدن به نتيجه است .

تحرك قلبي - عروقي به شكل دويدن ،‌ پياده روي ، دوچرخه سواري مي تواند به سوزاندن كالري ها كمك كند . ورزش آئروبيك همراه با يك رژيم غذايي متعادل مي تواند به شما در كاهش چربي روي عضلات كمك كند .

بيشتر بهتر نيست

شما نمي توانيد ميزان چربي خود را كاهش دهيد مگر با ميزان زيادي ورزش شكم ( و يا انواعي از ورزشهاي آئروبيك ) كه غيرضروري و اتلاف وقت است .

عضلات شكمي از سه لايه تشكيل شده اند . عميقترين لايه عضله ترانسورسوس ابدومينيس است كه بعنوان كمربند بدن عمل كرده و حمايت و ثبات بدن را فراهم آورده و نقش مهمي در بازدم دارد . در وسط عضله ركتوس ابدومينيس است كه باعث خم شدن ستوان فقرات به جلو مي شود . سطحي ترين عضلات نيز مايل داخلي و خارجي هستند كه تنه را چرخانده و براي بدن حركات چرخشي و جانبي را ايجاد مي كنند .

ورزش هاي زير عمدتاً براي افراد در دهه دوم و سوم زندگي طراحي شده و هر چقدر سن بالاتر مي رود اين ورزش ها مشكل تر مي شود زيرا چربي زيرجلدي بيشتري تجمع مي يابد . اگر چه با برنامه ريزي دقيق حتي افراد در دهه چهارم و پنجم زندگي خود نيز مي توانند به هدف مطلوب برسند .

از لحاظ ژنتيكي زنان نسبت به مردان داراي يك نكته منفي مي باشند . بدن آنها چربي بيشتري از مردان ذخيره مي كند . علت اين مسئله اين است كه بدن زنان براي بارداري و تغذيه كودك طراحي شده و چربي منبع انرژي اوليه براي حمايت از تكامل جنين است . بعلاوه مردان با تمرينات مرتب سريعتر وزن خود را كاهش مي دهند . كاهش شديد چربي بدن در زنان حتي ممكن است منجر به نامنظمي سيكل قاعدگي آنان شود .

اگر چه داشتن شكم كاملاً تخت و صاف يك هدف بسيار مشكل مي باشد كه نيازمند صرف وقت زيادي است ولي با اين وجود دلايل مهم ديگري نيز براي ورزش شكم وجود دارد . عضلات شكم باعث بهبود وضعيت بدن ،‌ كاهش كمردرد و كاهش صدمات مي شوند .

مؤثرترين ورزشهاي شكم به شرح ذيل مي باشد . اين ورزش ها بايد ۲ تا ۳ بار در هفته انجام شوند . ( براي مبتديان دوبار در هفته براي شروع كافي است ) هر ورزش بايد تا آخرين لحظه قدرت عضلات انجام شود كه معمولاً بين ۹۰-۳۰ ثانيه طول مي كشد . همچنين هر بار نبايد بيش از ۲۰-۱۵ بار اين حركات را تكرار كرد . بين حركات براي ۳۰ تا ۶۰ ثانيه استراحت كنيد . روي انجام هر ورزش به شكل مناسب تمركز كنيد .

شماره ۱ - روي زمين دراز كشيده و زانوها را ۹۰ درجه خم كنيد . كف پاها از همديگر و از سطح زمين چند سانتيمتر فاصله داشته باشد . دست ها را كنار بدن بگذاريد ( اگر تجربه بيشتري داريد دست ها را پشت گوش ها قرار دهيد ) روي انقباض شكم تمركز كنيد و لگن خود را بالا آورده و به سمت قفسه سينه خود نزديك كنيد . در زمان انقباض عضلات ، نفس خود را خارج كنيد . هنگام برگشت به وضعيت شروع هوا را بداخل بكشيد .
Flat-Stomach.gif

Flat-Stomach (1).gif

شماره ۲ - اين ورزش باعث فعاليت تمام تنه بخصوص عضله ترانسورسوس ابدومينيس مي شود روي شكم خود دراز كشيده و سپس خود را روي انگشتان پا و ساعد بالا ببريد ( ساعد موازي شانه ها و روي زمين ) در حاليكه عضلات شكم را منقبض كرده و پشت خود را صاف نگه مي داريد . اين وضعيت را براي ۵ ثانبه حفظ كرده ، سپس استراحت كرده و تكرار كنيد . نهايتاً سعي كنيد كه اين وضعيت را براي ۹۰ ثانيه بدون استراحت براي يكبار حفظ كنيد . اگر با تجربه تر باشيد مي توانيد اين ورزش را بجاي ساعد روي دستها انجام دهيد ( بعنوان يك مبتدي روي دستان و زانوها با ستون فقرات صاف شروع كرده و فقط عضلات شكم را هنگام بازدم منقبض كنيد بدون اينكه پشت خود را حركت دهيد .
Flat-Stomach (2).gif
Flat-Stomach (3).gif


شماره ۳ - ( دوچرخه ) اين ورزش روي عضلات مايل وركتوس ابدومينيس مؤثر است . به پشت دراز كشيده در حاليه مفصل لگن و زانوها در حالت ۹۰ درجه خم شده باشند و سينه به بالا كشيده شده باشد و دستها پشت سر باشد پاي چپ را بطرف جلو داده و در همان زمان زانوي راست را به سمت سينه كشيده و شانه چپ را به سمت زانوي راست بچرخانيد مراقب باشيد كه بازو بصورت نچسبد . حركات آهسته و كنترل شده بدون حركت لگن داشته باشيد .
Flat-Stomach (4).gif
Flat-Stomach (5).gif

در صورتيكه ورزشهاي فوق بصورت منظم انجام شوند تغيير واضح در قدرت و توان تمام بدن ظرف شش هفته ملاحظه خواهد شد .

صبور باشيد و معتقد باشيد كه شكم تخت امكان پذير است .

-----------------------------------------------------------------------

1) نكاتى در مورد چگونگى محافظت از ناخنها ، مضرات ناخنهاى مصنوعى

2) آرايش چشم

3) برداشتن و مرتب كردن ابرو 

آرايش لبها  

متخصصين آرايش بر اين مساله كه آيا بايد ابتدا خط را زد يا رژ لب را اختلاف نظر دارند. پس ما توصيه مي كنيم كه شما هر دو را امتحان كنيد و ببينيد كه كدام راه براي شما مناسب تر است. خط لب و رژ لب شما بايد با همديگر متناسب باشند. هرگز از يك خط لب تيره نسبت به رژلب خود استفاده نكنيد كه خط لب شما برجسته تر به نظر برسد. »»رژلب: رژلبهاي براق كننده ،مات، كرم مانند و جامد كه معروفترين مارك هاي رژلب به اين شكل عرضه مي شوند وجود دارد. سعي كنيد از تمام انواع آن استفاده كنيد تا نوع مطلوب و مناسب لبهاي خود را بيابيد. »»خط لب: خط لب ها براي مشخص كردن خط دور لب و براي حفظ رژلب استفاده مي شوند. خط لب از پراكنده شدن و ريختن رژ ممانعت مي كند. خط لبها عموما به شكل مداد و گاهي به شكل ماژيك عرضه مي شوند. چطور دور لبها را درست كرده و آنرا آرايش ترميمي كنيم؟ بهترين راه براي درست كردن لبها دوباره كشيدن آنها هستند. براي اينكار كانصيلر همرنگ پوست يا كرم پودر با خاصيت پوشاننده گي را كاملا روي لبها ماليده و روي ان پودر بي رنگ بزنيد﴿ با اسپانج پودر را روي لبها بنشانيد﴾ و دوباره اينكار را براي 3 مرتبه تكرار كنيد اگر البته لازم باشد. كه خوب اين با تمرين معلوم خواهد شود. فقط ياد اوري كنم كه لبها بايد طبيعي جلوه كنند. بوتاكسي بعد از اين زير سازي لبها را با مداد مورد دلخواه خود كشيده و رژ لب را با مداد همراه كنيد و ميان لبها حتما براق كننده بزنيد. آرايش لبها ميتواند به جذابيت و زيبايي صورت اضافه و يا آن را كم نمايد. نزدن رژ لب بهتر از زدن آن به طور نامرتب يا با رنگهاي نامناسب است. با رژ لب ميتوان فرم لبها را زيباتر و اصلاح نمود و با ساير اعضاي صورت متناسب ساخت. قبل از زدن رژ لب بايد لبها كاملا تمير باشند. فونديشن يا پورد معمولا روي لبها هم زده ميشود. يادآوري ميشود كه رژ لب نبايد از لبي به لب ديگر زده شود. بايد كاملا اختصاصي باشد و در صورت استفاده دو نفر يا بيشتر ميتوانيد براي پاك كردن آن ميتوانيد با دستمال كاغذي اغشته به الكل انرا ضد عفوني كرده و استفاده نمائيد. براي انتخاب رنگ رژ لب ميتوان آن را كنار لب قرار داد و هماهنگي رنگ را با صورت پيدا نمود. براي زدن رژ لب، لبها را در آرامش كامل به حالت كشيده و جدا از هم (به حالت لبخند) نگه ميداريم با استفاده از مداد مخصوص خط لب، اول لب بالا را ميكشيم كه از گوشه لب شروع و به طرف وسط ادامه مي يابد سپس لب پايين را ميكشيم.اگر ميخواهيد لبها را بزرگتر جلوه دهيد مداد را يك يا دو درجه تيره تر از ماتيك انتخاب كنيد. رنگ مداد لب را كمي تيره تر از رنگ خود رژ انتخاب كنيدبعد از تعيين رنگ مناسب، رژ لب را ابتدا به لب بالا و سپس به لب پايين ميزنيم. توجه داشته ياشيد كه با آرايش ترميمي درست ميتوان فرم لبها را به صورت دلخواه نشان داد. 1) هنگامي كه لب پايين نازك است، خط لب را پايينتر از خط معمولي لب ميكشيم و آن را با رژ لب پر ميكنيم. همچنين كمي وازلين يا برق لب به وسط لب پايين بمليد تا آن را برجسته تر جلوه دهد. 2) وقتي لب بالا نازك است، خط لب بالا را بالاتر از خط معمولي لب ميكشيم تا پهتر جلوه كند و با لب پايين تناسب داشته باشد. 3) هنگامي كه لبهاي پايين و بالا نازك هستند، اندازه لبها را در بالا و پايين با مداد لب زياد ميكنيم و داخل خط را با رژ لب پر ميكنيم كه لبها پرتر به نظر آيند. 4) براي لبهاي پر و بزرگ نبايد رژ لب خيلي روشن و جلب نظر كننده استفاده كرد. رژ لب مات براي اين لبها بهتر از رژ لب براق است. 5) دهان و لبهاي كوچك را ميتوان با كشيدن خطوط در اطراف دهان بزرگتر نشان داد. 6) در فرم دهاني كه گوشه هاي افتاده دارد ميتوان خط لب را رو به بالا كشيد و فرم دهان را اصلاح كرد. 7) لبهاي نامساوي را نيز ميتوان با كشيدن خطوط در جاهاي لازم يكنواخت نمود.براي جلوگيري از ماليده شدن رژ لب بر روي دندانها ميتوان از روش زير استفاده كرد:انگشت اشاره خود را در دهانتان قرار دهيد و لبهايتان را ببنديد. سپس انگشت خود را بيرون بكشيد. به اين ترتيب رنگ اضافه رژ لب از داخل لبهايتان پاك شده و از ماليده شدن آن به دندانهايتان جلوگيري ---------------------------------------------------------------------------------------------------

ماسك براي رفع چروك

تركيبات مورد نياز اين ماسك عبارتند از:

دو فنجان سركه،

نصف فنجان رازيانه خشك،

نصف فنجان بابونه  خشك،

نصف فنجان گل رز  خشك،

نصف فنجان شبدر قرمز خشك،

براي تهيه اين ماسك گياهان خشك شده را در سركه گذاشته و به آرامي تكان دهيد. در ظرف را بسته و آن را به مدت دو تا سه هفته در دماي 10 تا 15 درجه سانتي گراد نگه داريد. لازم است هر روز ظرف را به مدت 15 دقيقه تكان دهيد.

پس از طي سه هفته، محلول را با صافي صاف كنيد و در يك ظرف تميز بريزيد. براي هر بار مصرف كافي است صورتتان را با آب ولرم شست و شو داده و سپس خشك كنيد. آن گاه محلول (سركه و گياهان خشك) را به نسبت شش به يك با آب مقطر رقيق كنيد و سپس آن را روي صورتتان با حركات چرخشي ماساژ دهيد. دقت كنيد ماساژ حداقل بايد 15 دقيقه ادامه پيدا كند. حركات ماساژ بايد نرم و در جهت صحيح انجام شود تا موجب آسيب به پوست شما نشود. اين محلول كمي قابض بوده و براي پوست هاي شل و كمي چرب و منافذ باز صورت بسيار مناسب است. بهتر است از اين محلول يك روز در ميان براي برطرف كردن چروك هاي صورت استفاده كنيد.

يك راه ديگر براي مقابله با پيري پوست، بخور پوست با گياهان جوان كننده است. براي تهيه اين بخور كافي است يك قاشق سوپخوري بابونه را به همراه يك قاشق سوپ خوري رازيانه و يك قاشق سوپخوري گل رز خشك شده در يك كاسه آب جوش بريزيد.

افرادي كه پوست هاي خشك  و حساس دارند بهتر است يك قاشق سوپ خوري گل هميشه بهار را به اين بخور خود اضافه كنند و افرادي كه پوست هاي چرب و آكنه  دارند به جاي گل هميشه بهار بهتر است از مرهم ليمو  استفاده كنند. سپس طبق مراحلي كه گفته شد، پوست صورتتان را با اين معجون گياهي بخور دهيد.

شايد تصور كنيد كه اين بخور ساده چه فايده اي مي تواند براي پوست شما داشته باشد؟ حق با شماست. تا زماني كه اين بخور را به صورت يك روز در ميان، به همراه شست و شو و ماساژ با محلول سركه ي گفته شده به مدت يك ماه انجام ندهيد، متوجه تاثير معجزه آساي آن نمي شويد!

---------------------------------------------------------------------------------------------------

چه طور پوستمان را اتو بكشيم

با گذشت زمان و رسيدن به دوران پيري ، پوست ما ممكن است خشك و يا چروكيده شود. مردم سراسر جهان، همه ساله ، ميليون‌ها دلار براي كرم‌هاي ضد چروك خرج مي كنند تا پوستشان سالم و صاف بماند.بسياري انتظار دارند اين كرم‌ها همانند اتو، پوست آنها را صاف كند، اما آيا واقعا اين كرم‌ها تاثير معجزه آسا دارند؟

چرا پوست چروك مي‌شود؟
فيبرهاي كلاژن، پروتئين اصلي در پوست هستند و فيبرهاي الاستين به خاطر قابليت ارتجاعي خود (توانايي براي كشيدگي و قابليت بازگشت به شكل اوليه ) به پوست جواني و طراوت مي دهند. با افزايش سن و سال كه پوست در معرض عوامل محيطي (نظير آفتاب ،مواد شوينده ، استرس و ... ) قرار مي‌گيرد، پوست چروكيده و ضعيف مي‌شود ، زيرا كه قادر نيست دوباره به طور صحيح مرمت شود. همچنين با افزايش سن، غشاء مياني پوست شروع به كم چربي شدن مي‌كند.
قرار گرفتن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشيد به انهدام فيبرهاي الاستين در پوست منجر شده و سبب ضعيف شدن پوست ، كشيدگي و از دست دادن قابليت ارتجاعي آن مي‌شود. همچنين، پوست آسان‌تر گسسته شده و به زمان بيشتري براي التيام نياز پيدا مي كند،كه اين هم يكي از عوامل اصلي چين و چروك پوست است.
پوست سيگاري ها بيشتر از غير سيگاري ها با همان نوع پوست ، گرايش به چروك شدن دارد. دليل اين تفاوت ، شناخته نشده است ، اما ممكن است به خاطر اين حقيقت باشد كه سيگار گردش خود را در پوست كاهش مي‌دهد. ديگر آلوده كننده‌هاي هوا مخصوصا ازن هم در اين كار دخيل هستند. اين باور وجود دارد كه راديكال‌هاي آزاد اكسيژن ، به غشاهاي سلولي آسيب مي رسانند، حتي با مواد ژنتيكي فعل و انفعال داشته و پيري پوست را تسريع مي‌كنند. كاهش وزن سريع و جدي نيز ممكن است سبب چين و چروك شود ، همان طور كه سلول‌هاي چربي زيرين پوست احتياج به لايه سطحي دارند، كاهش در اين سلول‌هاي چربي سبب مي شود كه شخص لاغر و ضعيف به نظر بيايد.

كرم ضد چروك‌يعني چه؟
كرم هاي ضد چروك براي پوست‌هاي در شرف پيري يا پير طراحي مي‌شوند و بايد توانايي جلوگيري از ايجاد چروك‌هاي جديد را داشته باشند. بدين ترتيب ميزان مواد مرطوب كننده اين محصولات بالا و البته مقدار مواد چرب و روغن هاي سبك (همچون روغن هاي گياهي) بسيار زياد است. ضمناً از انواع مرطوب كننده هاي قوي كه خاصيت درماني دارند در اين نوع كرم‌ها استفاده مي‌شوند. علاوه براين، بسياري از كرم هاي ضد چروك حاوي مواد لايه بردار ملايم و مواد محرك سازنده سلول‌هاي جديد پوستي هستند.

مواد موثر در كرم هاي ضد چروك
برخي از رايج ترين انواع موادي كه در كرم‌هاي ضد چروك وجود دارند عبارتند از:
-1 ويتامين‌ها: رتينول يك شكل ويتامين A است و اولين ماده آنتي اكسيداني است كه به طور گسترده در كرم هاي ضدچروك معمول موجود در بازار، مورد استفاده قرار گرفت. ترتينوئين شكل ديگر ويتامين A است كه نسبت به رتينول قوي‌تر است. ترتينوئين تنها درمان موضعي تائيد شده براي چروك است و توسط نسخه پزشك قابل تهيه است. هم رتينول و هم ترتينوئين مي توانند باعث قرمزي و تحريك پوست شوند، اما اثرات جانبي رتينول معمولاً خفيف‌تر است.البته اگر حامله هستيد يا قصد داريد حامله شويد از مشتقات مصنوعي ويتامين A دوري كنيد، زيرا استفاده از اين مواد در دوران بارداري ممنوع است و ممكن است موجب ناهنجاري‌هاي جنين شود.
ويتامين C يك ماده مغذي آنتي اكسيدان است كه به بازيابي ويتامين E در بدن كمك مي‌كند. ويتامين C تشكيل كلاژن را هم تحريك مي كند.تحقيقات نشان داده كه ويتامين C با تحريك كردن تجديد سلولي و افزايش جريان خون پوست را ترميم و از آن محافظت مي‌كند.همچنين بررسي‌هاي انجام شده نشان مي دهد كه استعمال موضعي ويتامين C ممكن است باعث كاهش چين وچروك‌ها، افزايش ضخامت پوست و محافظت در برابر صدمه نور خورشيد شود.ويتامينE يك ماده مغذي آنتي اكسيدان است و عمده‌ترين آنتي اكسيداني است كه در پوست انسان يافت مي شود. كاهش ميزان آن در پوست با ايجاد چروك پوستي همراهي دارد.ويتامين E با خنثي كردن راديكال هاي آزاد - مواد واكنش دهنده آسيب رسان توليد شده در جريان واكنش‌هاي شيميايي در بدن - باعث ايجاد پوستي لطيف و بدون چروك مي شود.
-2 آلفاليپوئيك اسيد: آلفا ليپوئيك اسيد ماده آنتي اكسيداني است كه در غشاي سلول هاي پوست نفوذ مي كند و باعث خنثي شدن راديكال‌هاي آزاد مي‌شود. اين ماده همچنين ممكن است به عنوان يك لايه بردار شيميايي پوست باعث ريزش پوست مرده و كاهش چروك ها شود.
-3 مس: مس يك عنصر كمياب است كه در هر سلولي يافت مي شود. در كرم ها مس را با قطعات كوچك پروتئيني به نام پپتيد تركيب مي‌كنند. پپتيدهاي مس، التيام زخم ها را تشديد مي كنند. آنها همچنين توليد كلاژن را تحريك كرده و ممكن است اثر آنتي اكسيدان ها را تقويت كنند.گروهي معتقدند كرم‌هاي حاوي پپتيدهاي مس ارتجاع و رطوبت پوست را بهبود مي بخشند و به اين ترتيب خطوط و چروك‌هاي ظريف پوست را كاهش مي دهند.
-4 فاكتورهاي رشد: ‌فاكتورهاي رشد هورمون‌هايي هستند كه به طور طبيعي در بدن يافت مي‌شوند. كينتين كه يك فاكتور رشد گياهي است، به عنوان يكي از رايج ترين مواد در كرم هاي ضد چروك مصرف مي‌شود.
-5 هيدروكسي اسيدها:آلفا هيدروكسي اسيدها، بتاهيدروكسي اسيدها و پلي هيدروكسي اسيدها همگي انواع مصنوعي اسيدهاي مشتق از ميوه‌هاي قنددار هستند. اين اسيدها معطرند و موادي هستند كه باعث مي‌شوند لايه فوقاني و مرده پوست برداشته شود و رشد يك لايه صاف و يك رنگ از پوست جديد تحريك شود. هيدروكسي اسيدها توليد كلاژن - پروتئيني كه پوست را ضخيم مي كند و مانع از دست رفتن آب آن مي شود- را تحريك مي كند. استفاده از اين اسيدها ممكن است باعث بهبودي متوسط خطوط و چروك‌هاي ظريف شود.
-6 كوآنزيم : Q - كوآنزيمQ - ماده اي است مغذي كه به تنظيم توليد انرژي در سلول‌ها كمك مي‌كند.كمپاني‌هاي سازنده مدعي هستند كه اين ماده به توانايي پوست در مقابله با چروك‌ها كمك مي‌كند.اما پژوهش‌هاي بيشتري براي بررسي اثرات درازمدت اين كرم ها مورد نياز است.
-7كلاژن: كلاژن پروتئين اصلي پوست است و باعث انعطاف پذيري و كشساني پوست مي‌شود. ميزان كلاژن با افزايش سن كاهش مي‌يابد و در نتيجه چين و چروك‌و افتادگي پوست رخ مي‌دهد.
حقيقت اين است كه كلاژن از طريق پوست جذب نمي‌شود و باعث افزايش توليد كلاژن بدن نيز نمي‌شود. استفاده از كرم‌هاي حاوي كلاژن ممكن است احساسي از قوام دار شدن و استحكام پوست ايجاد كند، اما اين اثر نه به خاطر كلاژن، بلكه به علت مرطوب شدن پوست است كه هر كرم مرطوب كننده اي مي تواند آن را ايجاد كند.

انتخاب‌كنيد
بسياري از كرم ها و لوسيون هاي پوستي كه بدون نسخه پزشك قابل تهيه هستند، فقط پوست را مرطوب مي‌كنند. اما فرآورده‌هايي هم وجود دارند كه سازندگانشان مدعي‌اند چروك هاي پوست را كاهش مي‌دهند يا آسيب وارد بر پوست، ناشي از پيري يا تابش آفتاب را برطرف مي‌كنند.با ورود به داروخانه يا لوازم آرايش فروشي‌ها با انبوهي از كرم‌هاي ضد چروك مختلف روبه رو مي‌شويم كه هر يك ما را وسوسه مي‌كنند كه آنها را امتحان كنيم تا بفهميم كداميك موثرتر است. اما اين كار شيوه مناسبي نيست چرا كه هم مقدار زيادي خرج روي دست شما مي‌گذارد و هم اينكه ممكن است دچار عوارضي مانند حساسيت يا تحريك شدن پوست شويد.
بايد‌توجه‌داشته‌باشيد‌كه كرم‌هاي ضد چروك متفاوت، ممكن است بيشترين تاثير را روي پوست معيني مثلاً چرب، خشك، حساس يا غيره داشته باشند. بنابراين متخصص پوست مي‌تواند با تعيين نوع پوست شما، ارزيابي مشكلات پوستي شما و همچنين تعيين كردن وجود حساسيت در پوست شما نسبت به مواد معين، در انتخاب كرم ضد چروك مناسب به شما كمك كند.ضمناً نبايد انتظار داشته باشيد كه كرم ضد چروك مانند اتو عمل كند و پوست را كاملا صاف نمايد. همچنين اين كرم‌ها نمي‌توانند كار جراحي پلاستيك براي پوست كشي را براي شما انجام دهد. اما به هر حال اين محصولات مي‌تواند اثر خفيف تا متوسطي در برطرف كردن چروك‌ها داشته باشد. شما مي‌توانيد به فروشگاه‌هاي عرضه محصولات آرايشي و بهداشتي برويد و هرچه در جيبتان است بدهيد و يك كرم ضد چروك خريداري كنيد، اما معلوم نيست اين كرم تا چه حد موثر باشد، يا اصلا‌ موثر باشد. ماسك‌هاي طبيعي و كمي تغيير در رژيم غذايي مي‌تواند پوستي صاف و شفاف به شما بدهد.براي برخورداري از يك پوست زيبا و سالم به دنبال كرم ها و ماسك هاي مختلف نباشيد. سرما به دليل ايجاد خشكي در پوست رابطه مستقيمي با چروك و پيري زودرس دارد، در اين فصل بيشتر به پوست‌تان رسيدگي كنيد و اجازه ندهيد هيچ گاه پوست‌تان خشك شود. بهترين وسيله براي چرب نگه داشتن پوست، روغن زيتون است. حمام آفتاب نگيريد و سعي كنيد كه بين ساعت 10 صبح تا 3 بعدازظهر از قرار گرفتن در معرض آفتاب پرهيز كنيد. اگر در اين ساعات مجبوريد در معرض آفتاب باشيد ، هميشه از كلاه و ضد آفتاب استفاده كنيد. . صورت خود را زياد نشوييد و از صابون‌هاي زبر پرهيز كنيد . زيرا شستن زياد باعث كم شدن چربي و رطوبت پوست مي شود و بدانيد سيگار بزرگ‌ترين دشمن پوست شماست

------------------------------------------------------------------------------------------------------

۷ روش براي زيبايي اندام

 درنظر گرفتن اهداف كوچك، يك روش بسيار موثر براي سوزاندن چربي و داشتن عضلات خوش‌فرم و خوش‌تراش است.در نظر گرفتن اهداف كوچك و قابل اجرا، روشي بسيار موثر تر از پيروي از برنامه‌هاي سخت براي دست يافتن به اهداف بسيار بزگ است.

براي اينكه اندامتان تغيير قابل ملاحظه‌اي پيدا كند، لازم نيست كه حتما به اندازه يك دونده ماراتن‌ بدويد و يا از يك كوه بلند بالا برويد. در واقع توصيه مي‌كنيم براي رسيدن به تناسب اندام هيچ‌گاه يك مرتبه به ورزش سنگين نپردازيد، بلكه قدم به قدم پيش برويد.اين كار علاوه بر تضمين رسيدن به يك اندام متناسب، باعث اعتماد به نفس شما هم مي‌شود.

درنظر گرفتن اهداف كوچك، يك روش بسيار موثر براي سوزاندن چربي و داشتن عضلات خوش‌فرم و خوش‌تراش است.
ما ۷ هدف كوچك اما مفيد و موِثر را به شما توصيه مي‌كنيم كه با انجام آنها، شما مي‌توانيد اندامي زيبا و متناست داشته باشيد.
● هدف ۱
طناب‌زدن بدون وقفه به مدت ۱۰ دقيقه:
▪ فوايد:
اين حركت كه معمولا در مدارس ابتدايي براي كودكان درنظر گرفته مي‌شود، علاوه برسوازندن بيش از ۱۰۰ كالري، باعث تناسب بازوها و پاهاي شما مي‌شود. در ضمن، طناب‌زدن، افزايش چالاكي، توازن و توان شما را هم به‌دنبال دارد. اين حركت را طبق برنامه‌ زير، سه بار در روز انجام دهيد.
▪ برنامه:
ـ هفته اول: بدون طناب، ۱ تا ۲ دقيقه درجا بپريد. سپس طناب را برداريد و در هر بار چرخش طناب، يك جهش بر پاي راست و يك جهش بر پاي چپ انجام دهيد. اين نوع طناب‌زدن را يك دقيقه ادامه دهيد. سپس طوري طناب بزنيد كه با هر چرخش طناب بر روي يك پايتان بپريد و اين حركت را نيز ۲ دقيقه انجام دهيد.
ـ هفته دوم تا چهارم: پرش‌هاي سريع (يك پرش در هر ثانيه) به‌مدت ۵ تا ۱۰ ثانيه را به برنامه قبلي‌تان اضافه كنيد. ۱۰ تا ۲۰ ثانيه بين هر سري پرش استراحت كنيد. براي شروع، ۶ بار اين حركت را تكرار كنيد و به‌تدريج تا ۱۲ سري حركت افزايش دهيد.
ـ هفته پنجم تا هشتم: ۳ تا ۵ دقيقه بدون استراحت، طناب بزنيد. به‌تدريج اين ميزان را در هر بار ۳۰ تا ۶۰ ثانيه اضافه كنيد تا به مرز ۱۰ دقيقه برسيد.
● هدف۲
حركت شناي مردانه انجام دهيد.
▪ فوايد:
علاوه بر دست‌ها، تمام بالاتنه‌تان را به‌كار مي‌گيرد.
▪ برنامه:
۱) بر روي را‌ه‌پله زانو بزنيد، دست‌هاي خود را ۲ يا ۳ پله بالاتر از زانوهايتان بگذاريد. سپس به آهستگي آرنج‌هايتان را‌ تا كنيد و قفسه سينه‌تان را پايين بياوريد تا به پله برسد. اين حركت شنا را ۵ تا ۱۰ بار و يك روز در ميان انجام دهيد تا به‌تدريج برايتان آسان شود.
۲ ) در اين مرحله، ديگر لازم نيست با كمك پله‌ها شنا بزنيد! روي زمين مسطح زانو بزنيد به‌طوري كه زانوهايتان كنار هم باشد، سپس دست‌هايتان را كه به اندازه عرض شانه‌هايتان از هم باز شده است، بر روي زمين قرار دهيد. در همان حالي كه زانوهايتان روي زمين تا شده است، ۵ تا ۱۰ حركت شنا را يك روز در ميان انجام دهيد.
۳ ) هنگامي كه اين حركت نيز برايتان آسان شد، زانوهايتان را از زمين برداريد و پاهايتان را صاف كنيد تا تنها تكيه‌گاهتان بر روي زمين‌، پنجه پاها و كف دستانتان باشد. به آهستگي بدنتان را به‌طرف زمين ببريد به‌طوري كه آن خط مستقيمي كه از پاشنه‌هاي پايتان تا سرتان ايجاد شده همچنان حفظ شود. به اين مي‌گويند يك شناي مردانه! آن‌قدر تمرين كنيد تا بتوانيد ۱۰ حركت شناي مردانه پشت سر هم انجام دهيد. قبل از اينكه به اين مرحله برسيد، اگر خسته شديد، مي‌توانيد زانوهايتان را روي زمين بگذاريد و حركت را ادامه دهيد.
● هدف۳
۵ كيلومتر بدويد.
▪ فوايد:
حدود ۳۵۰ كالري خواهيد سوزاند (براساس سرعت ۱۶ كيلومتر در ساعت) و پاهايتان را قوي و متناسب خواهيد كرد.
▪ برنامه:
وحشت نكنيد. به پايان رساندن يك مسافت ۵ كيلومتري، حتي براي دوندگان هم در ابتدا يك هدف بزرگ است اما طراحي برنامه، به‌گونه‌اي است كه به‌تدريج پيشرفت كنيد تا زماني كه به آمادگي كامل برسيد و بتوانيد ۵ كيلومتر را تمام كنيد.
ـ هفته اول: ۵ دقيقه پياده‌روي كنيد و سپس ۲ دقيقه بدويد. اين روش را تكرار كنيد تا مسافت ۱/۶ كيلومتر را طي كنيد. اين كار را ۳ روز در هفته انجام دهيد.
ـ هفته دوم: ۳ تا ۴ دقيقه پياده‌روي كنيد و سپس ۳ تا ۴ دقيقه بدويد اين روش را تكرار كنيد. تا در مجموع مسافت ۱/۵ تا ۳ كيلومتر را طي كرده باشيد. اين روش دويدن را نيز ۳ بار در هفته انجام دهيد.
ـ هفته سوم: ۱ دقيقه پياده‌روي كنيد و ۵ دقيقه بدويد، اين روش را نيز تا رسيدن به ۳ كيلومتر تكرار كنيد و باز هم ۳ بار در هفته بدويد.
ـ هفته چهارم: ۳ تا ۵ كيلومتر در يك روز و ۳ روز در هفته بدويد.
ـ هفته پنجم: مانند هفته چهارم ۳ تا ۵ كيلومتر در هر روز و ۳ روز در هفته بدويد.
ـ هفته ششم: اكنون مي‌توانيد هر روز ۵ كيلومتر را به آساني بدويد.
● هدف ۴
خود را از ميله بارفيكس بالا بكشيد.
ـ فوايد:
باعث تقويت بازوها، شانه‌ها و عضلات بالاي پشتتان مي‌شود.
ـ برنامه:
بارفيكس از آن ورزش‌هايي است كه به‌خاطر سختي‌اش، همه از آن فرار مي‌كنند و معمولا در امتحانات ورزش مدرسه و دانشگاه‌ها، پايين‌ترين نمرات را نصيب آدم مي‌كند. اگر شما طبق برنامه عمل كنيد، اين حركت براي شما خيلي آسان‌تر خواهد شد.>
۱ ) يك صندلي در زير ميله بارفيكس قرار دهيد. روي صندلي بايستيد و سپس ميله بارفيكس را طوري بگيريد كه دستانتان به اندازه عرض شانه‌هايتان باز و كف دستتان به طرف مخالف صورتتان باشد. حالا خود را بالا بكشيد تا چانه‌تان به بالاي ميله برسد و هم‌زمان با بالاكشيدن نفس خود را بيرون بدهيد. سپس با شروع تنفس بعدي به پايين برويد تا پايتان به صندلي برسد. ۳۰ ثانيه تا ۱ دقيقه استراحت كنيد و مجددا حركت را تكرار كنيد. براي شروع، ۲ تا ۳ بار حركت خوب است ولي به‌تدريج كه قوي‌تر مي‌شويد، بر تعداد حركات اضافه كنيد.
۲ ) هنگامي كه توانستيد ۵ بار پشت سر هم خود را با كمك صندلي از ميله بارفيكس بالا بكشيد (بارفيكس بزنيد)، صندلي را از زير پايتان برداريد و خودتان را كاملا بالا بكشيد.
● هدف ۵
يك حركت تعادلي يوگا را ياد بگيريد:
▪ فوايد: تنه‌تان را مستحكم مي‌كند و انعطاف‌پذيري و قدرت بالاتنه‌تان را افزايش مي‌دهد.
برنامه:
۱ ) پاهايتان را به هم بچسبانيد و بايستيد، دست‌هايتان را به‌طرف سقف بالا بكشيد. پاشنه‌هايتان را بلند كنيد و بر روي پنجه پاهايتان بايستيد، سپس به آهستگي زانوهايتان را تا كنيد تا باسنتان به ۳ سانتي‌متري پاشنه‌هاي پايتان برسد. در طي انجام اين حركت پشتتان بايد كاملا صاف باشد. اگر حفظ تعادل در اين مرحله برايتان سخت است، يك لوله چوبي را زير پايتان قرار دهيد تا برايتان راحت شود.
۲ ) سپس زانوهايتان را از هم باز كنيد و كف دست‌هايتان را كه به اندازه عرض شانه‌هايتان از هم باز است را روي زمين و در ۳۰ سانتي‌متري پاهايتان بگذاريد: انگشت‌هايتان را از هم باز كنيد به‌طوري كه انگشت وسطي‌تان به‌طرف جلو باشد.
۳ ) در اين مرحله آرنج‌هايتان را تا كنيد تا آرنج‌هايتان زير زانوهايتان قرار بگيرد. نگاهتان را مستقيم به جلو حفظ كنيد.
۴ ) همان‌طور كه انگشتان پايتان روي زمين است، تنه‌تان را به‌‌طرف جلو بكشيد و سپس پاهايتان را در حالي كه آرنج‌هايتان مختصري تا شده است و تمام وزنتان بر روي دست‌هايتان متمركز شده، از زمين بلند كنيد. قبل از انجام اين كار، يك بالش يا تشك جلوي خود بگذاريد تا در صورتي كه به طرف جلو افتاديد ، آسيب نبينيد. اين حركت را آن‌قدر تكرار كنيد تا بتوانيد ۳۰ ثانيه در حال تعادل بر روي دستانتان بمانيد.
● هدف۶
سرعت دويدن خود را افزايش دهيد.
▪ فوايد: ۱ كيلومتر دويدن سريع‌تر، مي‌تواند ميزان مصرف كالري را تا نزديك به ۳۰ درصد افزايش دهد.
▪ برنامه ۱۰ هفته‌اي:
۱ ) هفته اول: با سرعت معمولي كه برايتان راحت است. ۳ روز در هفته بدويد و يا در فواصل آن پياده‌روي كنيد.
۲ ) هفته دوم: فواصلي را كه در زير گفته مي‌شود به برنامه معمول دويدنتان اضافه كنيد: با دويدن معمولي به مسافت ۱ كيلومتر شروع كنيد، ۱ كيلومتر بعدي را به اين صورت بدويد؛ ۳۰ ثاينه سريع و سپس يك دقيقه معمولي بدويد. سپس با يك كيلومتر دويدن معمولي، خود را سرد كنيد. اين برنامه را يك روز در هفته انجام دهيد و ۲ روز ديگر در هفته همان برنامه دويدن / پياده‌روي هفته اول را انجام دهيد.
۳ ) هفته سوم: برنامه هفته اول را تكرار كنيد.
۴ ) هفته چهارم: براي افزايش قدرت و استقامت‌ پاهايتان از يك تپه يا مسير سربالايي به‌طرف بالا بدويد. اين تپه يا مسير سربالايي بايد طوري باشد كه بالا دويدن از آن ۴۵ تا ۶۰ ثانيه براي شما طول بكشد (اگر تردميل‌‌داريد، آن‌را بر روي شيب ۳ تا ۴ درصد تنظيم كنيد.)
روش انجام كار به اين صورت است: براي گرم‌كردن خود، يك كيلومتر بر روي زمين صاف بدويد. سپس از مسير شيب‌دار يا تپه بالا بدويد و بعد به‌تدريج سرعت خود را كم كنيد، ۲ دقيقه استراحت كنيد و ۲، ۳ بار ديگر دويدن از سربالايي را تكرار كنيد. خود را با دويدن آهسته‌تر روي زمين صاف، سرد كنيد.
اين تمرين را يك بار در هفته، علاوه بر برنامه دويدن / پياده‌روي در روزهاي دگير، انجام دهيد.
۵ ) هفته پنجم: برنامه هفته اول را تكرار كنيد.
۶ ) هفته ششم: برنامه هفته دوم را تكرار كنيد.
۷ ) هفته هفتم: برنامه هفته اول را تكرار كنيد.
۸ ) هفته هشتم: برنامه هفته چهارم را تكرار كنيد.
۹ ) هفته نهم: برنامه هفته اول را تكرار كنيد.
۱۰ ) هفته دهم: برنامه هفته دوم را تكرار كنيد.
● هدف ۷
يك روز تمام پياده‌روي كنيد ۱۵( تا ۲۵ كيلومتر)؛
▪ فوايد: بيش از ۱۵۰۰ كالري خواهيد سوزاند، پاها، دست‌ها و پشتتان تقويت مي‌شود و بر چالاكي، توازن و سرعت شما افزوده خواهد شد.
▪ برنامه:
۱ ) مسافت: هر هفته ۲ ساعت پياده‌روي كنيد (حدود ۱۰ كيلومتر.) در دفعات بعدي هر بار ۲۰ تا ۳۰ دقيقه به برنامه‌تان اضافه كنيد تا به ۴ ساعت برسد.
۲ ) سطح شيب‌دار: در مسيرهاي سربالايي پياده‌روي كنيد. يا اگر تردميل در دسترس داريد، شيب آن را به ۵ تا ۷ درصد افزايش دهيد و ۵ دقيقه راه برويد، سپس در شيب ۳ درصد ۳ دقيقه راه برويد. اين فواصل را ۸ تا ۱۰ بار در يك روز از هفته تكرار كنيد

 --------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ماسك گل سرخ

گل سرخ

مواد لازم:

غنچه ي گل سرخ (تازه يا خشك) 30 گرم
جو پرك آسياب شده 30 گرم
آب مقطر 70 سي سي
عسل 20 گرم

طرز تهيه:

- آب مقطر در حال جوش را روي غنچه هاي گل سرخ ريخته و بگذاريد 10 دقيقه بماند.

- اين مخلوط را از صافي ريزي عبور داده و گل ها را خارج نموده و با چاقوي تيزي خوب خرد كنيد.

- سپس دوباره گل ها را به آب مقطر برگردانده و پس از آن كه آن را كمي گرم كرديد، جو پرك آسياب شده و عسل را اضافه كنيد.

- حال مخلوط فوق را خوب ورز دهيد تا به صورت خميري شكل در آيد.

طرز استفاده:

پوست صورت و گردن و سينه را تميز نموده و مقداري از اين ماسك خميري شكل را بر روي اين نواحي بماليد (از ماليدن آن به دور چشم خودداري كنيد).

- پس از30 دقيقه پوست را با آب ولرم بشوييد.

*مواد موجود در گل سرخ باعث رفع افتادگي پوست شده و به آن طراوت مي بخشد. به علاوه گل سرخ توانايي برطرف كردن جوش ها و ساير اختلالات پوستي را دارد.

در ضمن مواد فعال كننده ي موجود در عسل باعث ترميم و تجديد سلول هاي پوستي مي شوند.

------------------------------------------------------------------------


 

ترك مواد غذايي شيرين برابر با چهره اي 10 سال جوانتر است

نتايج تحقيقات پژوهشگران نشان مي دهدكه افرادي كه از خوردن شيريني ها پرهيز مي كنند، پوست صورتشان ديرتر چروك شده و 10 سال جوانتر از سن واقعي خودشان به نظر مي رسند.20060509-suki.jpg

به گزارش سلامت نيوزبه نقل از پايگاه خبري نيوكرالا، پژوهشگران انگليسي اعلام كردند: مصرف زياد قند موجب كم شدن پروتئين هاي مهم پوست، كلاژن و الاستين مي شود كه كمبود اين 2 پروتئين به مفهوم چروك شدن زودهنگام پوست است.
گفتني است، نبود اين 2 پروتئين از قابليت كشساني پوست كاسته و موجب شكنندگي و پيري آن مي شود.
پژوهشگران معتقدند كه پوست سالم پوستي است كه هنگام لبخند زدن چروك نشده و خطي از خود بر روي صورت باقي نگذازد.

-----------------------------------------------------------------------

خطاهاي ۱۱گانه در آرايش

اگرچه بيشتر خانم‌ها آرايش كردن را بلدند و اغلب اوقات، آرايش را خودشان انجام مي‌دهند اما به هر حال در روش آرايش، اشتباه مي‌كنند. هم اشتباهات و هم توصيه‌ها را بخوانيد.Go to fullsize image

رنگ‌ها و جعبه‌هاي بزرگ و كوچك با بسته‌بندي‌هاي جالب در فروشگاه‌هاي عرضه لوازم آرايشي بهداشتي، اين محصولات را به يكي از پرفروش ترين كالاها تبديل كرده است. آرايش كردن راهي براي زيباتر شدن است و راه و روش خاص خودش را دارد تا به زيبايي‌ طبيعي چهره لطمه‌اي وارد نسازد.
● خطاي انتخاب
اگر ميل داريد يكي از لوازم آرايشي راخريداري كنيد، به‌دنبال مارك‌هاي جديد و ناشناخته نباشيد بلكه بهترين روش كه دردسرهاي كمتري نيز دارد اين است كه مارك‌ها و انواعي را انتخاب كنيد كه ديگران آنها را امتحان كرده‌اند و از آن محصولات راضي بوده‌اند. حتما قبل از استفاده از اين محصولات آن را روي بخش كوچكي از پوست‌تان امتحان كنيد تا به آن آلرژي نداشته باشيد.
● خطاي سفر
بسياري از بانوان لوازم آرايشي و بهداشتي را كه در منزل استفاده مي‌كنند، همراه خود در كيف دستي به خارج از منزل و يا حتي مسافرت مي‌برند ولي بهترين كار اين است كه شما لوازم خود را دو دسته كنيد. بخشي از وسايل را كه جعبه‌هاي بزرگ‌تري دارند مثل سايه‌هاي ۲۴ تايي يا ۳۶ تايي، شيشه‌هاي عطر بزرگ، موس، ژل و... را براي استفاده در منزل قرار دهيد و كيف كوچكي با لوازم ابتدايي براي بردن به خارج از منزل تدارك ببينيد.
● خطاي روز
لوازم و مواد آرايشي را براي روز استفاده كنيد كه دوام كافي روي پوست‌تان داشته باشند و شما مجبور نشويد دايما آنها را تجديد كنيد. فراموش نكنيد كه آرايش روز بايد بسيار سبك و كم‌رنگ باشد، در غير اين صورت به شكل عروسك‌هاي نمايشي در خواهيد آمد. براي پشت چشم از سايه‌هاي روشن و محو استفاده كنيد. رژ‌لب‌هاي كم‌رنگ براي روز بهترين و طبيعي‌ترين جلوه را به چهره شما مي‌بخشند. ريمل‌هاي ضد آب و رژلب‌هاي مات بهترين دوام را در آرايش شما خواهند داشت.
● خطاي تعريق
براي حل مشكل پوست‌هايي كه عرق مي‌كنند. بايد از مواد و محصولات ضد عرق كه حاوي درصد بيشتري از نمك‌هاي آلومينيم هستند، استفاده كرد. مي‌توان از اين محصولات به ويژه براي پوشاندن گردن استفاده كرد.
●خطاي لوسيون
شما مي‌توانيد براي شستشو و مراقبت از پوست‌تان از لوسيون‌هايي با PH ۵/‌۵ استفاده كنيد. اين لوسيون‌ها براي پوست‌هاي خشك و حساس بهترين جواب را مي‌دهند. لوسيون‌هايي كه داراي تركيب شيميايي پنتانتريول هستند، براي برداشتن و جذب باكتري‌هايي كه موجب جوش‌هاي پوستي و ساير ضايعات پوستي مي‌شوند، مناسب‌اند. اگر پوست شما دچار خارش شده است، لوسيون‌هايي را برگزينيد كه حاوي تركيب شيميايي پولي‌دكانول باشند. Go to fullsize image
● خطاي دئودورانت
در صورتي كه به تازگي اصلاح و از تيغ استفاده كرده‌ايد يا پوستي بسيار حساس داريد، بايد در انتخاب دئودورانت مناسب دقت كنيد. بهترين دئودورانت براي شما دئودورانتي است كه بدون الكل باشد يا حداقل مقدار بسيار اندكي الكل در تركيب شيميايي آن به كار رفته باشد، در اين غير اين صورت دچار خارش و حساسيت خواهيد شد.
● خطاي رنگ
يكي از بزرگ‌ترين اشتباهاتي كه بانوان در آرايش مي‌كنند، انتخاب فونديشن نامناسب براي پوست‌شان است، به همين علت، صورت بعضي‌ها بسيار طبيعي و شاداب به نظر مي‌آيد و برخي ديگر از خانم‌ها مثل اين است كه يك ماسك بر چهر‌ه‌شان زده‌اند. به طور كلي رنگ پوست بيشتر بانوان يك ته زمينه زردرنگ دارد و اين ته‌رنگ پوست در بانوان آسيايي، آمريكاي لاتين و برخي از مناطق آفريقا ديده مي‌شود. بنابراين براي اينكه پوست‌شان طبيعي‌تر به نظر بيايد، بايد فونديشني را انتخاب كنند كه يك ته رنگ زرد داشته باشد. بيشتر فونديشن‌هاي موجود در بازار، ته رنگ نارنجي يا صورتي رنگ دارند. به همين دليل بانواني كه اين رنگ فونديشن‌ها را استفاده مي‌كنند، صورتي مصنوعي پيدا مي‌كنند.
● خطاي شستشو
پوست، پيش‌زمينه يك آرايش است و شادابي و سلامت پوست اولين شاخص يك چهره زيبا است. براي اينكه لوازم و مواد آرايشي بهتر روي صورت شما بنشينند، پوست شما بايد سالم و صاف و بدون چين و چروك و جوش باشد. در پايان هر روز صورت‌تان را با صابون ملايم و آب ولرم بشوييد. غذاهاي چرب و سرخ كردني، سلامت پوست شما را تهديد مي‌كنند.
● خطاي تثبيت
مشكل بسياري از بانوان اين است كه پوست بسيار چربي دارند و لحظاتي پس از اينكه آرايش چهره‌شان تمام شد، مواد آرايشي روي پوست آنها راه مي‌افتد. راه حل اين مشكل، استفاده از يك پودر سبك روي كل آرايش صورت است كه آرايش را در محل خود تثبيت مي‌كند. اگر شما به‌ويژه در مناطقي كه آب و هوا گرم است زندگي مي‌كنيد يا مجبوريد در يك مهماني يا عروسي در هواي گرم ساعاتي را بگذرانيد، لازم است حتما آرايش را با پودر، روي پوست‌تان تثبيت كنيد. Go to fullsize image
● خطاي تقارن
اگر لب‌هاي شما شكل متقارن ندارد، به آساني مي‌توانيد با استفاده از رژ لب اين مشكل را حل كنيد. فقط كافي است رژ لب‌هايي را انتخاب كنيد كه رنگ روشن‌تر و براق‌تري داشته باشند چون در اين صورت، شما با استفاده از آرايش اصلاحي، نقايص صورت‌تان را پنهان كرده‌ايد. اين رژلب‌ها، لب‌هاي شما را پرتر نشان مي‌دهند. براي اينكه دندان‌هايتان را رنگي نكند، انگشتان را در در دهان‌تان قرار دهيد و در همين حالت لب‌هايتان را روي هم بگذاريد، رنگ اضافي رژ لب به انگشتان خواهد چسبيد. براي اينكه لب‌هايتان خشك و ترك‌خورده به نظر نرسند، مي‌توانيد پيش از استفاده از رژ لب، مقداري ويتامين E‌ روي لب‌تان بماليد. اگر سن‌تان بالاي ۴۰ است، از رژ لب‌هاي مات استفاده نكنيد بلكه به جاي آن رژ لب‌هاي براق را همراه خط لب به كار ببريد تا افتادگي و جمع‌شدگي لب‌هايتان كمتر به نظر بيايد. براي پاك‌كردن لك رژ لب از روي لباس‌تان، از گليسيرين استفاده كنيد و سپس لباس‌تان را بشوييد. براي اينكه لب‌هايتان را با استفاده از خط لب، آرايش كنيد، بايد ابتدا رژ لب و پس از آن، خط لب را دور لب‌هايتان بكشيد. هيچ‌گاه از رژ لب و خط لبي كه با هم تفاوت رنگ زيادي دارند، استفاده نكنيد چون جلوه زيبايي نخواهد داشت.
● خطاي فرچه
نخستين اشتباه رايج براي استفاده از رژگونه استفاده از رنگ‌هاي تند است. فراموش نكنيدكه هميشه يك ته رنگ، زيباتر و طبيعي‌تر جلوه مي‌كند. رژ‌گونه را در امتداد استخوان گونه‌تان به كار ببريد. محل شروع آن بايد خط رويش مو در كنار گوشتان باشد. براي اينكه گونه‌هايتان برجسته‌تر به نظر بيايند، بايد از يك پودر روشن در زير استخوان گونه‌تان استفاده كنيد. رنگي را براي رژگونه انتخاب كنيد كه ته رنگ قرمز زيادي نداشته باشد چون در اين صورت، چهره شما بسيار آفتاب‌سوخته به نظر خواهد رسيد. قبل از استفاده از فرچه مخصوص رژگونه، آن را حتما تميز كنيد و اضافات رژگونه را از لابه‌لاي موهاي آن بتكانيد. براي پخش رژگونه، روي استخوان گونه، از حركت‌هاي نيمه هلالي فرچه روي استخوان گونه استفاده كنيد. فراموش نكنيد كه شما نبايد رژگونه را تا نزديكي پره‌هاي بيني پخش كنيد. براي آرايش روز از مقدار بسيار كمي رژگونه استفاده كنيد چون چربي روي پوست شما رنگ را به خود گرفته و آن را شديدتر نشان مي‌دهد.

------------------------------------------------------------------------

6 گام به سوي داشتن ابرواني زيبا و فوق العاده

گام اول: هميشه ابروها را به سوي بالا شانه كرده و مرتب كنيد تا به طورطبيعي به شكلي قوس دار در بيايند. Go to fullsize image

گام دوم : مراقب شكل ابرو باشيد. ابروها بايد از بالاي مجراي اشكي شروع و در بالاترين نقطه پشت چشم تيز شده و در گوشه بيروني چشم پايان يابند. بسياري از خانم ها اشتباه كرده و مو ها? اين قسمت از ابروها را بر مي دارند ولي اين كار باعث مي شود كه ابروها اريب شده و شما هميشه به نظر عصباني و اخمو بياييد.

گام سوم : پوست خود را آماده نماييد. يك تكه پنبه را به تقويت كننده يا منقبض كننده پوست آغشته كرده و به روي ابروها بماليد.


گام چهارم: يك مداد را روي خط خارجي ابرو نگه داشته و ببينيد دركجا نقطه اوج ابرو واقع مي شود . از نقطه كمان ابرو تا انتهاي آن ، ابروي شما بايد يا صاف و يا كمي قوس دار برداشته شود. البته اين قسمت بستگي به سليقه خود شما دارد.
» نكته
گام پنجم: موچين را با زاويه 45 درجه نگه داشته و سپس موهاي زير خط ابروها را برداريد. ابروها را در جهت رشد موها بيرون بكشيد. سعي كنيد از فرم طبيعي ابروي خود تبعيت نماييد نه از تمايلات خود زيرا ابروها? شما در فرم طبيعي زيباتر هستند.

گام ششم: نواحي كم پشت ابرو كه خالي به نظر مي رسد را با يك مداد تيزشده ابرو پر كنيد. مداد را خيلي كم رنگ و سطحي بر روي ابرو بكشيد با حركات سريع روي موهاي ابرو حركت دهيد. پودر ابرو ظاهري طبيعي تر به ابروهاي شما مي دهد. با استفاده از برس ابرو پودرهاي روي ابرو را پاك كنيد. اگر در كار برداشتن ابرو بي تجربه هستيد از ژل هاي رنگي ابرو نيز مي توانيد استفاده كنيد. روي ابروها را با اين ژل با حركات بالا و پايين بپوشانيد. ژلهاي اضافي را از روي ابرو پاك كنيد و به ابروها شكل دلخواه را بدهيد و بگذاريد تا خشك شوند.


رنگ ابرو از رنگ مو دو درجه روشن تر است. اگر موهاي شما بلوند باشد برعكس 2 درجه تيره تر است.


 


 

 .


 

 

+ نوشته شده در  ساعت 0:50  توسط رضامیساقی   |